Obsah: V tomto článku se pokusíme více ponořit do specifik léčby obstrukční spánkové apnoe – OSA (obstructive sleep apnea) a to pomocí pozitivního přetlaku v dýchacích cestách – PAP (positive airway pressure). Vysvětlíme si rozdíly v účinnosti mezi trvalým pozitivním přetlakem v dýchacích cestách – CPAP (continuous positive airway pressure ) a automatickým pozitivním přetlakem v dýchacích cestách – APAP (automatic positive airway pressure).
Princip apnoe
OSA je stav při kterém se během spánku vyskytne v horních cestách dýchacích překážka v proudění vzduchu (a kyslíku), která vede k chabému nočnímu spánku a následné denní ospalosti. Neléčená spánková apnoe, může vést ke zvýšenému krevnímu tlaku a zvýšenému riziku mrtvice a infarktu (toto je velmi obecně řečeno, OSA má dalekosáhlejší následky jak v noci, tak během dne!).
Primárně i historicky se k léčbě OSA používá CPAP. Stále je to jediná, stoprocentně efektivní terapie pro léčbu tohoto onemocnění.
CPAP terapie: CPAP přístroje jsou titrovány spánkovými techniky (ve spánkových laboratořích v zahraničí většinou nastavují terapii certifikování spánkový technici) na jediný nastavený tlak, tzv. kontinuální. Titrační studie obvykle následuje po tradiční polysomnografii, a má za úkol, pomocí CPAP přístroje, nastavit takový tlak, který je potřebný ke snížení nebo eliminaci většiny, pokud ne všech, dýchacích událostí ve spánku.
APAP terapie: APAP přístroje mají komplexní algoritmus, který detekuje každý dech pacienta, a nastavují tak potřebný tlak pro daný moment. Když se objeví dechové obtíže (nebo když se neobjeví), tlak je přizpůsoben. Jednoduše řečeno, APAP přístroje najdou ideální tlak pro každý moment.
Stále častěji bývají APAP přístroje předepisovány místo CPAP přístrojů, kvůli jejich všestrannosti a schopnosti přizpůsobit se pacientovým potřebám v průběhu noci. Obě terapie však mají svá pro a proti – spánkový technik si toho musí být vědom, aby mohl správně vyhodnotit účinnost terapie pro každého pacienta zvlášť.
Výhody/nevýhody CPAP
Mezi nevýhody CPAP může patřit kontinuální tlak, který bývá někdy špatně snášen (zejména ve vyšším nastavení) a nemožnost přizpůsobit se různým tlakovým potřebám během noci. CPAP přístroje nedovolují/nejsou nastaveny na fyzické změny, jako například ztrátu váhy.
Při ztrátě váhy o více než 10%, se v tomto případě doporučuje podstoupit novou titraci, k přenastavení tlaku. APAP přístroje tak mohou pomoci eliminovat potřebu dalšího, drahého laboratorního testování spánku.
Výhody/nevýhody APAP
APAP terapie se rychle stává velmi běžnou léčbou OSA, díky stále se vylepšujícím technologiím. Má však také své nevýhody. Přístroje jsou dražší, ale mohou být přenastaveny na jeden tlak, jelikož obsahují i režim CPAP. Pokud je z nějakého důvodu terapie neúčinná nebo pacientovi nevyhovuje, není nutné pořizovat nový přístroj, pouze se přenastaví režim. Zato CPAP přístroje nemůžeme přizpůsobit tak, aby měli různá tlaková nastavení.
APAP přístroje mohou lépe vyhovovat pacientům, kteří sebou během noci trhají a otáčí se. Pacienti s OSA spící na zádech, mají díky gravitaci, nebo v REM fázi, zpravidla nejvyšší počet dýchacích událostí, oproti pacientům spícím na boku či na břiše.APAP přístroje automaticky v těchto případech zvyšují tlak a následně po změně pozice nebo jiné fázi spánku, tlak upravují.
Stop!
APAP přístroje se nedoporučují pro pacienty s chronickým srdečním selháním (apnoe jsou více komplexní a může být přítomno Cheynovo Stokesovo dýchání – CHS), u hypoventilačního syndromu při obezitě, neuromuskulárních chorobách, restriktivních onemocněních plic (a to kvůli změně ventilačních parametrů). U CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc) se může, vyskytnou netolerance režimu pro hyperinflaci plic (hlubší a delší nádech než je nutné u zdravé píce). V těchto případech jsou vhodnější tzv. vyšší režimy (BiPAP ST, AVAPS, ASV).
APAP je často předepisován po domácím testování (HSAT). Tento test nemůže stanovit fáze spánku a dechové události jsou tak započítány i v časech, kdy je pacient vzhůru. APAP režimy se také využívají ke stanovení rozsahu CPAP, kdy tento rozsah může být později doladěn, použitím vzdáleného monitorování.
Od Krystle Minkoff, RPSGT, RST, přeložila, doplnila a upravila Bc. Jana Pachlopníková, RPSGT.