Křeče v nohou ve spánku

Bolestivé kontrakce svalů dolních končetin se objevují před nebo až po usnutí

Jde o náhlé, intenzivní a bolestivé pocity v dolních končetinách nebo chodidlech. Bolest je způsobena kontrakcí svalů nohy. Křeče není možné kontrolovat a mohou se objevit před nebo až po usnutí. Většinou začínají náhle, občas jim mohou předcházet měně bolestivé varovné signály, mohou trvat od několika sekund do několika minut. Končí tak náhle, jak začaly.

U některých jedinců se objeví jednou za rok u jiných každou noc.

Křeče mohou být zklidněny, protažením svalů nebo:

 • masáží postižené oblasti,
 • aplikací tepla,
 • pohybem postižené nohy nebo chodidla.

Křeče nezpůsobí jen bolest, ale pokud se objevují po usnutí, narušují spánek a po jejich odeznění může mít postižený potíže znovu usnout.

Křeče v nohou ve spánku jsou občas zaměňovány za syndrom neklidných nohou. Oba problémy způsobují diskomfort nohou ve spánku. Syndrom neklidných nohou však většinou není spojen s bolestí ani s napětím svalů. Také nutkání pohybovat končetinami je u tohoto syndromu větší.

Při křečích v nohou také déle trvá zmírnění obtíží a protažení svalů.

Symptomy

 • bolestivé pocity v nohách či chodidlech při svalových kontrakcích,
 • křeče se vyskytují ve večerních hodinách,
 • bolest je menší po protažení postiženého svalu.

Křeče mohou být i důsledkem následujících faktorů:

 • jiná porucha spánku,
 • zdravotní stav,
 • užívání léků,
 • mentální onemocnění,
 • zneužívání návykových látek.

Rizikové faktory

Křeče v nohou ve spánku se mohou objevit kdykoli během života, bývají častější ve starším věku kdy 33% lidí, starších 60 let, má nejméně každé dva měsíce tyto potíže.

Má je také 40% těhotných žen a po porodu většinou vymizí. Objevují se i u 7% dětí a dospívajících, ale nejsou tak frekventované. Většinou se nevyskytují se před dovršením 9 let věku dítěte.

Jestliže trpíte některou z následujících nemocí, mohou se u vás křeče v dolních končetinách vyskytovat častěji:

 • cukrovka,
 • cévní onemocnění,
 • některé metabolické poruchy,
 • některé neurologické nebo svalové poruchy.

Křeče v dolních končetinách mohou být vyvolány:

 • usilovným cvičením,
 • užitím určitých léků,
 • nedostatkem tekutin,
 • porušením rovnováhy vnitřního prostředí (změny v krevních minerálech),
 • u endokrinních poruch,
 • při poruchách hybnosti.

Diagnostika

Upozorněte na tento problém svého ošetřujícího lékaře, který může určit příčinu vašich obtíží a může vám pomoci najít vhodnou cestu k odstranění bolesti při křečích v dolních končetinách. Jestliže křeče těžce narušují vás spánek, vyhledejte spánkového specialistu.

Léčba

Účinná léčba, křečí v dolních končetinách souvisejících se spánkem, dosud nebyla vyvinuta. Pokud není známa vážnější příčina tohoto problému, může být nejlepším způsobem jak předejít a zmírnit křeče denní cvičební program, který zahrnuje protahování svalů dolních končetin. Při zjištění nízkých hladin minerálů v krvi (např. magnezium) je vhodná jejich náhrada.

Tento příspěvek má 9 komentářů

 1. Kristýna

  Dobrý den, je mi 30 let a už po druhé po půl roce se mi stalo že mě probudila děsivá křeč v levém lýtku už podruhé mi z toho bylo na omdleni a zvracela jsem z toho.. začnu se klepat jsem uolne bílá zvoní mi v uších a chce se mi omdlit, zvracim jen žaludeční šťávy a odezní to všechno až za 15-20 minut je mi tak hrozně že nemůžu si ani masírovat… nesportuji! Žiju obyčejný život nepiju, nekouřím, chodím na procházky se psi, piju magnesium a jsem dva roky po operaci srdce.. nevím co to je ale mam strach že mi bude hůř a hůř mam vždy problém se přitom udržet pro vědomí.. moc dekuji za odpověď hezky den

 2. Marie Suchomelová

  Dobrý den. Pročetla jsem komentáře, ale nenašla jsem v nich odpověď. Bolestivé křeče v lýtku (stalo se i ve stehně, ale většinou v lýtku) mě budí i 4x za noc. Hořčík se snažím doplňovat, ale nepomáhá. Snažím se i víc pít. Na prevent. prohl. mi brali krev a štítnou žlázu mám v pořádku, nohy nepřetěžuji. V noci musím vždy vstát a chodit, masírování nepomůže. Nikdy jsem na křeče netrpěla, jen zcela výjimečně, ale asi až tak rok zpět a víc poslední dobou je to náročné. Je mi 67 let. Ještě zkusím víc doplnit vápník. Děkuji za odpověď.

  1. Jana Pachlopníková

   Dobrý den, děkujeme za váš dotaz.
   Může se jednat o neurologický problém nebo problém s cévami dolních končetin, zvažte prosím návštěvu těchto odborností.

 3. Kristýna Dluhošová

  Zdravím. Párkrát do měsíce mě v noci budí příšerná ostrá bolest Jen v levém lýtku. Taková křeč strašná a když chci místo promasírovat aby to třeba přestalo, vždycky je tam několik cm velký ,,kruh’’ s hrbolky, ztvrdlý. Možná něco na způsob křečáku. Nejsem si jistá ale vždycky mám pocit že mi upadne noha a to něco vydržím. Co by to mohlo být a proč vždy jen v levém ?

  1. Jana Pachlopníková

   Dobrý den,
   děkujeme za váš dotaz, prosím podívejte se do diskuze na předešlé odpovědi, kde jsou popsány možné příčiny vašeho problému.

 4. Jitka Vilingerová

  Zdravím mám též dotaz ohledně křečí v lýtkách a stehnech a to jen v noci a i 10 x za měsíc. Jsem celkem po 4 operacích kyčelních kloubů. První dvě byli v roce 1994 a 1996. Repase kloubů byli v letech 2012 a 2014. Mám 58 roků a potíže začali v roce 2017 můžete poradit jestli příčinou jsou poškozené svaly při těchto operacích. Děkuji

  1. Jana Pachlopníková

   Dobrý den,
   děkujeme za váš dotaz. Jak píšeme v komentáři ze 16.4.21, křeče nohou ve spánku mohou mít různou příčinu a samozřejmě mohou souviset i s operacemi v oblasti dolních končetin či s problémy v oblasti zad. Jelikož nejsme odborníci v této oblasti, doporučujeme obrátit se na odborníky v oblasti ortopedie, rehabilitace či na lékaře, kteří dělaly tyto operace.

 5. Marie Majičkova

  Občas ve spánku dostanu křeče kotníku a chodidel bolí ,nenechá mě to spát ráda bych věděla co to může být mám 68 roku

  1. Jana Pachlopníková

   Dobrý den,

   děkujeme za Váš dotaz. Křeče nohou ve spánku se mohou vyskytovat z různých příčin mezi nejčastější patří:
   nedostatek některých minerálů (hořčík, sodík, vápník, draslík), příčina může být také v nedostatečném pitném režimu, křeče může vyvolat chlad nebo nedostatek některých vitamínů skupiny B. Může jít také o symptomy některých onemocnění (např. ischemická choroba dolních končetin, křečové žily, žilní nedostatečnost, neurologická onemocnění, snížení funkce štítné žlázy..) či přetížení svalů dolních končetin.
   K prevenci se doporučuje, upravit pitný režim, dostatek přiměřeného pohybu, protahování svalů dolních končetin, doplnit chybějící minerály (běžný odběr krve).

Napsat komentář