Nespavost (insomnie)

Patří mezi nejčastější poruchy spánku. Má různé formy:

  • problémy s usínáním,
  • problémy s udržením kontinuálního spánku,
  • příliš brzké probuzenínemožnost dalšího usnutí.

Nespavost se odráží i na kvalitě života během dne. Negativně ovlivňuje výkon v práci, narušuje rozhodování, koncentraci, paměť a v neposlední řadě může poškozovat mezilidské vztahy. Ve většině případů si lidé s nespavostí stěžují na celkově horší kvalitu života.

Každý může zažít čas od času noc s nekvalitním spánkem nebo nemůže dlouho usnout. To však neznamená, že se jedná o nespavost.

Existují dva typy nespavosti založené na délce trvání této poruchy:

  1. krátkodobá nespavost – trvá 2 až 3 měsíce
  2. chronická nespavost – vyskytuje se nejméně 3x týdně po dobu nejméně 3 měsíce

V dnešní době trpí nespavostí až 35 % populace. Nejčastěji jsou to starší lidé, ženy, lidé, kteří jsou ve stresu a lidé s určitými zdravotními a duševními problémy, jako je například deprese.

Insomnie (nespavost)

Příznaky:

  • únava,
  • problémy s pozorností, soustředěním nebo pamětí (kognitivní poruchy),
  • špatný výkon ve škole nebo v práci,
  • zhoršená nálada nebo podrážděnost,
  • denní spavost,
  • impulsivita nebo agrese,
  • nedostatek energie nebo motivace,
  • chyby a nehody
  • obavy nebo frustrace ze spánku.

Mezi časté příčiny nespavosti patří:

Stres

Ten může pramenit z méně závažných věcí, jako jsou lehčí pracovní nebo osobní problémy až po závažné situace, jako je smrt v rodině, rozvod nebo ztráta zaměstnání.

Jiné poruchy spánku

Některé poruchy spánku mohou způsobit nespavost nebo ji zhoršit. Například lidé se syndromem neklidných nohou mohou trpět obtížným usínáním.

Zdravotní stav

Mnoho fyzických onemocnění může způsobit nespavost. Lidé, kteří trpí bolestí nebo omezenou pohyblivostí, mohou mít potíže s usnutím nebo udržením spánku. Nespavost kvůli zdravotním problémům je častá u starších dospělých.  Také těhotenství, zejména v třetím trimestru, a menopauza mohou způsobit problémy se spánkem. Závažnost a trvání nespavosti se často mění s příslušným zdravotním stavem.

Duševní poruchy

Vztah mezi spánkem a duševním zdravím je složitý. Nespavost je někdy způsobena duševní poruchou, která se objeví po dlouhodobých stížnostech na nespavost.  Mezi takové poruchy patří například deprese.  Stejně tak ke kvalitnímu spánku nepřispívají úzkostné stavy.

Užívání léků a jiných látek

Nespavost může být nežádoucím vedlejším účinkem mnoha léků. Poraďte se se svým lékařem, zda některé léky, které užíváte, nemohou mít tento efekt.

Pití alkoholu před spaním může způsobit časté probuzení během noci. Může sice pomoci k rychlejšímu usnutí, ale připraví vás o hluboké fáze spánku a REM fázi (viz spánková stádia). Nadměrná konzumace alkoholu také vede k dechovým potížím ve spánku.

Kofein a další stimulanty mohou zabránit usínání nebo způsobit časté probuzení během noci.

Faktory prostředí

Prostředí, ve kterém člověk spí, má velký vliv na kvalitu spánku. Rušivé faktory, jako je hluk, světlo nebo extrémní teploty, mohou spánek významně narušovat, stejně jako sdílení ložnice s člověkem, který chrápe.

Životní styl

Nepravidelný režim spánku může narušit spánkové návyky a způsobit nespavost. Matoucí je také umělé osvětlení, včetně LED světel, které poškozují přirozené načasování a kvalitu spánku, protože se snaží naše tělo přesvědčit, že je ještě den. Umělé světlo zastavuje v našem organizmu tikání biologických hodin, které májí za úkol vypustit do těla po setmění hormon melatonin (ten tělu říká, že je čas jít spát). Umělé večerní a noční světlo tedy dokáže velmi účinně navodit problémy s usínáním.                                

Napsat komentář