Zmírnění obtíží spojených s Jet Lagem

Přizpůsobení biologických hodin může trvat několik dní až týdnů. Cestujete-li jen na pár dnů, je lepší se pokusit zůstat při svém původním načasování spánku. Cestuje-li zpět do Evropy, bude váš Jet Lag pravděpodobně horší, protože den bude kratší, u cest z Evropy ven je to naopak. Pro biologické hodiny je snazší se přizpůsobit delšímu dni (cesta směrem na západ) než kratšímu. Také platí pravidlo – čím méně časových pásem překročíte, tím mírnější bude pásmová nemoc.

Zmírnění obtíží spojených s Jet Lagem

Pár rad pro částečnou eliminaci pásmové nemoci.

  • Vyhněte se alkoholu a kávě – alkohol může pomoci lépe usnout, ale také, po jeho vyprchání, způsobuje probuzení uprostřed noci. Káva vás udrží déle vzhůru, ale také může způsobit špatné usínání. Dopřejte si raději dostatek vody, jezte lehká jídla.
  • Přizpůsobte svoje biologické hodiny – několik dnů před cestou na západ jděte spát o hodinu či dvě později než obvykle a před cestou na východ dříve. V letadle se pokuste co nejvíce spát, pijte dostatek nealkoholických nápojů, procházejte se pravidelně v uličce a mějte na sobě pohodlné oblečení.
  • V cílové destinaci jděte spát dle toho, kdy tam nastane noc. Jestliže se vám chce spát a noc ještě nenastala, vyhledejte co nejvíce světla a naopak.
  • Melatonin – jeho použití je sporné, některé studie uvádí pozitivní účinek, jiné ho vyvrací. Měl by vám pomoci usnout, užívá se cca hodinu, dvě před spaním. V ČR je pouze na lékařský předpis.

Napsat komentář