Spánkové laboratoře v našich ložnicích?

Úvod 

V lednu 2018 se jako každoročně konala v Las Vegas populární technologická show Consumer Electronics Show – CES. Jedná se o představení nejnovějších technologií pro osobní použití. Najdete zde vše od počítačových her, vychytávek na měření sportovních výkonů, wellness pomůcek, auta, která se sama řídí a mnoho dalšího. A bylo samozřejmě představeno i velké množství domácí spánkové techniky, podpořeno partnerstvím s National Sleep Foundation.

Udělej si sám

Je pro spánkové techniky důležité, aby měli přehled (aspoň základní) o těchto technologiích? Určitě ano a jedna z odpovědí je, že můžeme pomoci našim pacientům s jejich potížemi se spánkem. 

Pravděpodobně už jste se někdy setkali s nějakým typem DIY („udělej si sám“) technologie. Aplikací, která monitoruje spánek, ať už skrz kamaráda, člena rodiny či pacienta. Možná už sami používáte jeden či více z těchto přístrojů. 

Pacienti se mohou (a také to dělají) obrátit k těmto možnostem, ještě předtím, než navštíví svého lékaře.

 

Tyto technologie jsou snadno přístupné, cenově dostupné a esteticky lákavé.

Tak co je tedy přesně toto nové odvětví spánkové technologie?

DIY kategorie spánkové techniky

K odlišení od techniky, která se nachází ve spánkových centrech, se mezi běžnými uživateli vžily názvy jako: osobní spánkové technologie, domácí spánkové technologie nebo jen spánkové technologie.

Nositelné/přenosné přístroje.

Tyto přístroje se nosí/oblékají a mohou, ale nemusí zahrnovat i využití aplikací monitorující spánek. Zahrnují náramky, medailonky, prstýnky, hodinky, rukávy, osobní tepové oximetry, masky, sluchátka, čelenky, špunty do uší, polštářky na čelo, doplňky na oči, pyžama a hrudní pásy.

Funkce: Monitorují kvalitu a množství spánku, měří a nahrávají pohyb, sledují srdeční rytmus, zachycují dýchací hodnoty a vzorce, měří mozkové signály, poskytují relaxaci, zaznamenávají změny v tělesné teplotě, zabraňují ranní ospalosti.

Přístroj EverSleep – saturační čidlo spojeno s hodinkami –měří SpO2, puls, mikro pohyby během spánku, chrápání, propojeno s aplikací v mobilním zařízení

Aplikace zaznamenávající spánek.

Aplikace synchronizované se smartphony mohou, ale nemusí zahrnovat také nositelné přístroje či jiné technologie.

Funkce: Zaznamenat všechno od spánkové apnoe, přes insomnii, spánkovou kvalitu/kvantitu, k REM cyklům, chrápání a spánkovým návykům celé rodiny.

Výrobek Nokia Sleep, pás pod matraci, který zaznamenává dýchání, srdeční rytmus, pohyby… je propojen s aplikací v telefonu a ta Vám vyhodnotí Váš spánek a poradí, jak se případně zlepšit. Aplikace se může ovládat hlasem a mohou s ní být propojena např. světla v domácnosti. Po naprogramování se zhasnou v určitý čas.

Zabudované technologie.

Předměty, které obsahují senzory a záznamové přístroje, které nejsou nošeny. Například chytré matrace a polštáře, které opět mohou, ale nemusí zahrnovat také aplikace zaznamenávající spánek.

Funkce: Skoro všechny funkce jako u nositelných přístrojů.

Somnox Sleep Air Robot, robotek, který pomáhá usnout, synchronizuje dýchání, je v něm zabudovaná audio technika (pouští relaxační hudbu, podcasty, …).

Světelná technologie.

Tato technologie zahrnuje jak fixaci světla, tak i jeho odblokování.

Funkce: Zlepšit produkci melatoninu v brzkém večeru, k probuzení uživatele nebo ke zlepšení bdělosti ráno po probuzení.

Zvuková technologie.

Často také nositelná, ale zahrnuje navíc i technologii využívající hluk nebo hudbu k podpoření nástupu spánku.

Funkce: Podpořit relaxaci a nástup spánku, zablokovat hluk v ložnici (externě například dopravu nebo interně například lidi mluvící ve vedlejší místnosti)

Interaktivní technologie.

Technologie zahrnující terapeutický management tým. Může být složen z živých konzultantů, může to být stránka, která funguje 24h/7 dní v týdnu, textová nebo emailová komunikace se spánkovým specialistou nebo jiný, přímý přístup k trenérovi, terapeutovi, edukátorovi nebo jinému profesionálovi.

Funkce: Poskytnout pomoc pacientům, kteří se s tímto problémem setkávají poprvé nebo těm, kteří mají problém se CPAP terapií. Pomoci a podpořit terapii insomniaků a pomoci jim s využitím CBT-i (Cognitive Behavioral Therapy for insomnia), kognitivně-behaviorální terapie pro insomnii.

Smíšené/rozmanité technologie.

Specifické technologie určené pro specifickou populaci (tj. miminka, děti ve škole, domácí mazlíčky, řidiče, CPAP uživatelé, jedince trpící hypersomnií, vyčerpané zaměstnance).

Funkce: Vše od monitorování dýchání kojence přes chytré budíky k zařízením, která pomáhají s prevencí ospalých řidičů. Sensory detekující apnoi a matrace ke zdřímnutí.

Kombinace všeho výše zmíněného. 

Inovativní kombinace těchto různých technologií vzkvétá a to díky výrobcům a vývojářům, kteří hledají cestu, jak odlišit své produkty od konkurence pomocí kombinací různých funkcí.

Spánkové technologie – ochlazení postele, pás hlídající dýchání, odstranění hluku pro lehké spáče.

Ale funguje vlastně tato DIY spánková technika?

Některá ano, některá ne. Některé funkce nejsou obzvlášť užitečné pro koncového uživatele a sbírat data je dobré, pouze při jejich aplikaci, k vyřešení nějakého problému.

Jak mohou fungovat, to je věc úplně jiná. Jako spánkoví technici víme, jak by tyto technologie fungovat měly. Tyto produkty odrážejí základní funkce přístrojů, které už používáme např. aktigrafie, oximetrie, pletysmografie, ale i základní EEG a EOG. Nicméně výzva se skrývá v hodnotě konečného výsledku. 

Jak přesná je tato technologie?

DIY spánková technologie se může velmi široce lišit v tom, co slibuje plnit; přesnost je tedy přetrvávající výzva pro všechny vývojáře.

Sbírají senzory dostatečné množství dat k tomu, aby byly užitečné?

Tohle jistě nejsou ty vysoce kvalitní laboratorní přístroje, které používáme; kdyby ano, spotřebitelé by si je nemohli dovolit. Tyto domácí DIY také nezachycují celý obrázek spánku jako PSG. Představte si například provádět diagnostický test bez EEG.

Nahradí nové technologie práci spánkových odborníků?
Laboratorní přístroje

Používají uživatelé tyto technologie správně?

To je těžké říct. Tyto pomůcky vyžadují návody pro správné použití; vývojáři je musí navrhnout tak, aby je mohl používat každý průměrný uživatel.

Vědí uživatelé, jak interpretovat výsledky?

Některá data se zdají být lehce interpretovaná např. fyzický pohyb.  Ale v kontextu ostatních dat, která nejsou nahrávána (jako třeba mozková aktivita, která odlišuje spánek od bdělosti), už to tak jednoznačné není. Jsou tedy tato data užitečná?

Navíc mají uživatelé sklony soustředit se na čísla, aniž by si byli vědomy, že je zde určité rozmezí normálních hodnot. Mohou tedy špatně pochopit ty nejvíce přesná data jako pozitivní či negativní, i když ve skutečnosti může být realita přesně opačná.

Proč si lidé vybírají DIY spánkové technologie

Slyšeli, že na spánku záleží.
Tohle je pozitivum! Znamená to, že věnují více pozornosti spánkové hygieně a vybrali si tyto technologie k určitému pochopení spánku a často také k určení toho, zda potřebují další pomoc.

Dali na doporučení přátel, členů rodiny, kolegů, ale i cizích lidí.
Slova jsou mocný nástroj. Hodně lidí tímto způsobem přiměje ostatní ve svém okolí, aby začali něco dělat se svou insomnií nebo denní ospalostí.

Tato technika je již zabudována v jejich fitness aplikaci, tak proč nezaznamenávat i spánek?
Někteří lidé rádi sbírají data a sledují statistiky. Zaznamenávání spánku se může stát koníčkem stejně tak jako zvykem. Mezitím se nositelné přístroje staly módním trendem.

Vědí, že mají problém, ale nechtějí navštívit spánkového specialistu.
Proč? Protože mají nedostatečné/žádné pojištění (běžná situace v USA); bojí se lékařských zákroků; nevěří doktorům; nemyslí si, že je spánek důležitý k tomu, aby se měli dobře; myslí si, že jen dostanou nějaké léky nebo „dýchací přístroj“.

Nahradí nové technologie práci spánkových odborníků?
Spánkové technologie

Jak mohou spánkový technici zůstat na vrcholu tohoto trendu

Naučte se vše, co můžete, o těchto technologiích.
Můžete začít s výčtem kategorií, který je zmíněn výše. Můžete se také podívat na recenze z technických web stránek nebo na „jak-na-to“ videa přímo od výrobců. Na spánkových konferencích a technických shromážděních si můžete některé výrobky osobně prohlédnout a získat o nich informace přímo od firem, které je tam nabízejí.

Když je pacienti přinesou, zeptejte se jich, jak je používají.
V průběhu vašeho setkáni s pacientem si dělejte poznámky (značka, model) a zjistěte, co pacienta inspirovalo vybrat si právě ono konkrétní zařízení. To vám může hodně vypovědět o jejich motivaci k získání pomoci. Poslouchání bez jakéhokoli souzení v tomto případě funguje velmi dobře.

Buďte připraveni s pacientem diskutovat o funkcích daného produktu.
Jakmile si uděláte malý průzkum, uvidíte, jak technika těchto zařízení zrcadlí to, co děláte vy ve spánkových centrech. Pokud s vámi pacient sdílí to, jak používá daný produkt, můžete mu pomoci lépe pochopit funkci PSG a vysvětlit mu, proč laboratorní spánkové studie zůstávají „zlatým standardem“ spánkové diagnostiky. Někteří pacienti budou chtít využít data ze svého přístroje, jako podklad pro potvrzení diagnózy, kterou si sami stanovili nebo jak vyvrátit tu, kterou stanoví somnolog.

Buďte obezřetní při testování impedancí a potenciálním rušení signálů z PSG.
Pokud pacienti chtějí použít tyto technologie ve spánkové laboratoři, nejprve si ověřte, že nedojde k narušení kvality nahrávání spánkové studie. Po vaší edukaci a přípravě na PSG, většina pacientů pochopí, že zde využíváte daleko dokonalejší techniku ve srovnání s jejich malými zařízeními, a pravděpodobně nebudou vyžadovat jejich použití. Ale pokud ano, buďte připraveni vysvětlit jim, proč by to nebylo žádoucí.

Nepodceňujte využívání těchto produktů pacienty.

Jak všichni víme, spánkový pacienti jsou velmi defenzivní (např. chrápání). Nemůžeme pacientům zabránit, používat tyto přístroje, ale můžeme vyslechnout jejich příběh. Tato technologie jim může nebo nemusí pomoci, ale záleží spíše na jejich úmyslu, proč používají tyto přístroje. Pacienti, kteří jdou touto cestou, se většinou snaží hledat informace, jak vyřešit problém. Užívání těchto přístrojů, jim může pomoci stát se lépe informovanými v oblasti spánku.

Vzdělaní pacienti jsou posílení pacienti, kteří pravděpodobně vydrží terapii a budou se řídit pokyny, než ti, kteří se nezajímají o zdravý spánek.

Nahradí nové technologie práci spánkových odborníků?
Pacient vs technologie

Světlá strana

Spánek jako ,,novinka“.
Lidé, kteří využívají DIY spánkovou technologii, jsou proaktivní a měli by být uznáváni za to, že se takto sami zajímají. Také tímto pomáhají podtrhnout hodnotu spánku, která byla až donedávna kamenem úrazu všeobecného zdraví. Mít povědomí je důležité, abychom byli připraveni.

Technologie před léky.
Lidé také využívají DIY techniku, pro nefarmaceutické řešení. Což je na druhou stranu velmi zdravý trend, oproti dřívějšímu zmíněnému chování, které vedlo k vyhledávání léků. Neznamená to ale, že by tyto přístroje mohly nebo měly nahradit medikaci. U některých pacientů to zkrátka nejde. Nicméně ve světle současné epidemie opioidů, návyků na zolpidem, a černého trhu s „léky zlepšujícím výkon“ (např. modafinil), by se používání domácí spánkové technologii a odklon od zbytečných léků, mělo považovat za pozitivní změnu.          

Nahradí nové technologie práci spánkových odborníků?
Jsou jiné cesty než jen léky

Vstupní brána pro CBT-i.
Vzestup kognitivně-behaviorální terapie při léčbě insomnie, může být ještě více podpořen interaktivními prvky osobní spánkové technologie. 

Aplikace, přenosné a zabudované přístroje mohou pracovat dohromady jako součást programu zdravého spaní pro insomniaky, kteří se nedostanou k terapii v místě svého bydliště.

Bohužel je nedostatek profesionálů, kteří poskytují CBT-i, přičemž průzkumy ukazují, že by tato léčba mohla být úspěšná u různých typů spánkových poruch. Digitalizované možnosti kombinující technologie, kdy se s pacientem vidíme na dálku a telemedicínou, mohou vyřešit tento problém s nabídkou a poptávkou.

Jsme teprve na začátku.
Na konec nová, spánková technologie může být nyní značně limitovaná, co se týče funkcí, přesnosti a užitečnosti, ale každá nová technologie začíná s poruchami a vadami. Čím více lidí ji bude používat, tím více produktů v rámci inženýrství a designu bude úspěšných, zatímco ta nejmíň úspěšná technologie propadne. A v neposlední řadě, zpětná vazba od uživatelů znamená více šancí na zdokonalení.

To, jestli se tato technologie stane tak dobrou, že nahradí aktuální práci ve spánkových laboratoří, je diskutabilní. Není však rozumné tyto technologie ignorovat, jelikož se v blízké době nechystají odejít.

Od Tamaray Kaye Sellman, RPSGT, CCSH. Volně přeložila a internetové adresy vyhledala Bc. Jana Pachlopníková, RPSGT.

Naše poznámky: Je vidět, že to v USA berou dost zodpovědně, ale na druhou stranu, buďte opravdu připraveni. Stává se, že občas pacienti tyto aplikace přinesou a tento trend bude narůstat. A je fakt lepší, když o tom něco víte a můžete to s nimi probrat.
Naše poznámky pod čarou k příspěvku
S pozdravem Jana a Erika
RPSGT

Napsat komentář