Epwortská škála spavosti

Epwortská škála spavosti (Epworth Sleepiness Scale ©; ES¬S) posuzuje zvýšenou denní spavost (subjektivní hodnocení), která je jedním z hlavních projevů obstrukční spánkové apnoe.

Vyhodnocení denní spavosti si můžete udělat zde. Vyplňte dle pokynů a vyhodnoťte podle bodového součtu jednotlivých otázek. V případě Vašeho zájmu si dotazník ESS můžete stáhnout i v pdf verzi.

Dřímáte nebo usínáte v situacích uvedených níže?; nejedná se o pocit únavy.

Otázky se týkají poslední doby Vašeho života. Jestliže jste žádnou z uvedených situací neprožil/a zkuste si představit jak by Vás ovlivnila.

Vyberte nejvhodnější odpověď a obodujte každou otázku 0 – 3 body.

0 = nikdy bych nedřímal/neusínal.

1 = slabá pravděpodobnost dřímoty nebo spánku.

2 = střední pravděpodobnost dřímoty nebo spánku.

3 = vysoká pravděpodobnost dřímoty nebo spánku.

OtázkaSituaceBody
1.Při četbě v sedě 
2.Při sledování televize 
3.Při nečinném sezení na veřejném místě 
4.Při hodinové jízdě v autě – jako spolujezdec 
5.Při odpoledním ležení, když to okolnosti dovolují 
6.Při rozhovoru v sedě 
7.V sedě, v klidu, po jídle, bez alkoholu 
8.V automobilu stojícím několik minut v dopravní zácpě 
Celkem       

Vyhodnocení:

0-10                norma

11-12             nízké riziko nadměrné denní spavosti

13-15             střední riziko nadměrné denní spavosti

16-24             těžké riziko nadměrné denní spavosti

© Johns MW: A new method for measuring sleepiness: the Epworth sleepiness scale. Sleep 1991; 14: 540-545. MP 2003

Tento příspěvek má 7 komentářů

 1. Petra

  Dobrý den. Čtu komentář paní Lenky. Já osobně mám narkolepsii tj. nadměrnou denní spavost a trvalo 10 let než jsem dostala oficiální diagnózu na základě vyšetření ve spánkové laboratoři. Do té doby mě plno doktorů odpálkovalo a nehodlalo řešit. Celkově mám nemoc 20 let. Pokud vás to zajímá víc, píšu na usinam.cz (nic neprodávám, nenabízím, je to jenom moje osobní stánka s informacemi) + tady moje infografika o narkolepsii https://usinam.cz/ke-stazeni-narkolepsie-kataplexie/

  1. Jana Pachlopníková

   Dobrý den,
   tak samozřejmě je to smutné, že to trvalo tak dlouho. Jak píšete na svých stránkách (moc pěkně zpracované), tak lze ve spánkové laboratoři provést speciální testy; MSLT, MWT, kdy zejména ten první, slouží k odhalení narkolepsie. Ne každá spánková laboratoř však tyto testy provádí. Dělají se spíše ve větších, akreditovaných spánkových centrech při neurologiích nebo psychiatriích.

   1. Petra

    Když se dostanete do spánkové laboratoře, to už máte „vyhráno“. Problém je ten maraton předtím a stejnou zkušenost má naprostá většina narkoleptiků. Několikrát jsem změnila praktického lékaře i neurologa – všude stejné reakce a odpovědi – dneska jsme všichni unavení, vemte si dovolenou, když jste unavená a podobné argumenty. Pak to byla jen otázka štěstí a náhody při setkání s MUDr. Pretlem, který mě konečně vyslechl a do 14 dnů zařídil vyšetření ve spánkové laboratoři VFN v Praze. Paní Lenka už si to asi nepřečte, ale někdo jiný třeba ano. Já tehdy ani nevěděla, že nějaká narkolepsie existuje. Kdybych šla k lékaři, rovnou řekla narkolepsie a trvala na tom, možná by to šlo rychleji. Ale ani lékaři neví – z praktiků cca 9% slyšelo o narkolepsii.

 2. Lenka

  Jo vyšetření na spánkavou apnoe jsem měla s negativním výsledkem. Děkuji, že se mými otázkami zabíváte. Je to po dlouhé době příjemný pocit, že to někoho zajímá.

  1. Jana Pachlopníková

   Bylo to celonoční sledování ve spánkové laboratoři tzv. polysomnografie; včetně EEG vyšetření (elektrody na hlavě) nebo jen částečné vyšetření tzv. polygrafie?

 3. Lenka

  Během dne neřízeně usínám. Po ránu únava a náhlé usnutí. Test v klidu 1x 20 minut negativní. Co dělat? Test spavosti 20 bodů.

  1. Jana Pachlopníková

   Dobrý den, tak test spavosti je pozitivní. Tím druhým testem nevím co přesně myslíte, každopádně by o Vaší těžké spavosti měl vědět Váš ošetřující lékař,který by Vás měl odeslat do spánkové laboratoře a to co nejdříve. Tam by měli určit příčinu spavosti a určit další postup léčby. Nejbližší spánkovou laboratoř a jak se připravit na vyšetření najdete na našich stránkách https://www.vsechnoospanku.cz/mapa-spankovych-laboratori/

Napsat komentář